ZAPPI 7KW-22KW 3 PHASE TETHERED WHITE | ZAPPI2H22TWH
Skip to product information
1 of 1
Tax included.
delivery Local Delivery Available
Click & Collect Click & Collect in 2h
all4one Payment Available
Easy returns Easy Returns
in stock 1 Available
View full details
Zappi Smart EV Charger 7-22kW Tethered White
EV Charger
SKU: ZAPPI-2H22TW-G
Option: Zappi Version — ZAPPI-2H22TW-G
Description:
Zappi is a smart EV charger that can use either grid power or 100% green energy from solar PV or wind. It supports both 7kW (single-phase) and 22kW (three-phase) setups, offering flexible, efficient, and sustainable charging for homes or businesses.
Key Features:
  • 3 charging modes: eco, eco+, fast
  • Charges from surplus solar or wind energy
  • Economy tariff sensing
  • Built-in Wi-Fi and Ethernet
  • Dynamic load balancing
  • Pin code lock, charge/event logging
  • 5m tethered Type 2 cable
  • IP65 weatherproof enclosure
  • OZEV approved
Technical Specs:
  • Power: 7kW / 22kW
  • Voltage: 230V (1ph), 415V (3ph)
  • Max current: 32A
  • Dimensions: 439 x 282 x 122 mm
  • Weight: 7.2 kg
  • Mounting: Wall-mounted
  • RCD: 30mA Type A + 6mA DC