SELEST 10W FLOODLIGHT IP65 CCT3 BLACK C/W 1M FLEX | RST10CCT304
Skip to product information
1 of 1
Tax included.
delivery Local Delivery Available
Click & Collect Click & Collect in 2h
all4one Payment Available
Easy returns Easy Returns
in stock 34 Available
View full details
Robus Selest LED Floodlight RST10CCT304
Key Features:
  • Versatile Colour Temperature: Selectable between 3000K, 4000K, and 5000K.
  • Wattage Options: Available in wattages from 10W to 300W, replacing traditional floodlights up to 1500W/6000W.
  • Durable Construction: High-quality finish with tempered glass front for high impact protection.
Technical Specifications:
  • Total Power (W): 9.8
  • Lumens (lm): 1350
  • Beam Angle: 110°
  • Comparable To: 50W metal halide / 200W halogen
  • CRI: 80
  • CCT (K): 3000/4000/5000
  • Efficacy (lm/cctW): 138
  • Lux at 1m: 550
  • Power Factor: 0.9
  • Colour: Black
  • Dimensions:
    • Length (mm): 141
    • Width (mm): 135
    • Height/Depth (mm): 29
  • Unit Weight: 0.43 kg
Manufacturer: Robus
Type: LED Floodlight
Style: Selest
Wattage: 10w
Colour: Black
Colour: 3000K, 4000K, and 5000K
No attachments for this product.
No FAQs for this product.
Manufacturer: Robus
Type: LED Floodlight
Style: Selest
Wattage: 10w
No FAQs for this product.
-->
Key Features:
Technical Specifications:
  • Total Power (W): 9.8
  • Lumens (lm): 1350
  • Beam Angle: 110°