ROXANA 24W LED DOWNLIGHT CCT3 3000K 4000K 6500K | RNA24CCT301
Skip to product information
1 of 1
Tax included.
delivery Local Delivery Available
Click & Collect Click & Collect in 2h
all4one Payment Available
Easy returns Easy Returns
in stock 13 Available
View full details
Robus ROXANA RNA24CCT3-01 24W LED Downlight CCT3 – White
Key Features
  • 24W LED downlight
  • Selectable CCT settings: 3000K / 4000K / 6500K
  • Dimmable with selected dimmers
  • High 3260 lumen output
  • Excellent efficacy up to 140 lm/W
  • IP44 rated protection
  • LED replacement for 2 x 18W PL downlights
  • Polycarbonate body and diffuser
  • Prewired with 0.3m flex and push-in connector
  • Suitable for covering with blown insulation
  • 850°C glow wire tested
  • Wide operating temperature range
  • Suitable for residential and commercial environments
Dimensions
  • Diameter: 235 mm
  • Depth: 85 mm
  • Cut-Out Size: 190 mm
Specifications
  • Brand: Robus
  • Product Range: ROXANA
  • Model: RNA24CCT3-01
  • Product Type: LED Downlight
  • Finish: White (RAL9003)
  • Wattage: 23.3W
  • Lumens: 3260 lm
  • Colour Temperatures: 3000K / 4000K / 6500K
  • Beam Angle: 100°
  • CRI: 80
  • Efficacy: 140 lm/W
  • Lux at 1m: 1300 lx
  • Power Factor: 0.95
  • Dimmable: Yes
  • IP Rating: IP44
  • Housing Material: Polycarbonate
  • Diffuser Material: Polycarbonate
  • Comparable To: 2 x 18W PL Fluorescent
  • Operating Temperature: -20°C to +40°C
  • Glow Wire Tested: 850°C
  • Weight: 0.44 kg
Why You’ll Love It
No specifications for this product.
No attachments for this product.
No FAQs for this product.
Key Features
  • 24W LED downlight
  • High 3260 lumen output
  • IP44 rated protection
  • 850°C glow wire tested
Dimensions
  • Diameter: 235 mm
  • Depth: 85 mm
  • Cut-Out Size: 190 mm
Specifications
  • Brand: Robus
  • Product Range: ROXANA
  • Model: RNA24CCT3-01
  • Product Type: LED Downlight
  • Finish: White (RAL9003)
  • Wattage: 23.3W
  • Lumens: 3260 lm
  • Beam Angle: 100°
  • CRI: 80
  • Efficacy: 140 lm/W
  • Lux at 1m: 1300 lx
  • Power Factor: 0.95
  • Dimmable: Yes
  • IP Rating: IP44
  • Glow Wire Tested: 850°C