STUDIO 12W LED DOWNLIGHT WHITE CCT | RSD12CCT3M01
Skip to product information
1 of 1
Tax included.
delivery Local Delivery Available
Click & Collect Click & Collect in 2h
all4one Payment Available
Easy returns Easy Returns
in stock 10 Available
View full details
Robus STUDIO RSD12CCT3M-01 12W LED Downlight – White CCT Selectable Dimmable
Key Features
  • 12W slim profile LED downlight
  • Selectable CCT settings: 3000K / 4000K / 6500K
  • Dimmable LED driver
  • Recessed or surface mount installation
  • Adjustable stainless steel mounting brackets
  • Compatible with cut-outs from Ø55–125mm
  • LED replacement for 2 x 13W PL fluorescent downlights
  • Wide 110° beam angle
  • Polycarbonate housing with polystyrene diffuser
  • Magnetic clip-on trim compatibility
  • Prewired with 170mm flex for easy installation
  • Suitable for PIR, microwave and photocell switching
  • Ideal for offices, healthcare, hospitality and educational environments
Dimensions
  • Diameter: 165 mm
  • Depth: 15 mm
  • Cut-Out Compatibility: Ø55–125 mm
Specifications
  • Brand: Robus
  • Product Range: STUDIO
  • Model: RSD12CCT3M-01
  • Product Type: LED Downlight
  • Finish: White
  • Wattage: 12.8W
  • Lumens: 1080 lm
  • Colour Temperatures: 3000K / 4000K / 6500K
  • Beam Angle: 110°
  • CRI: 80
  • Efficacy: 84 lm/W
  • Lux at 1m: 370 lx
  • Power Factor: 0.9
  • Housing Material: Polycarbonate
  • Diffuser Material: Polystyrene
  • Dimmable: Yes
  • Voltage: Standard Mains
  • Operating Temperature: -20°C to +40°C
  • Weight: 0.20 kg
Why You’ll Love It
Manufacturer: Robus
Type: LED Downlight
Wattage: 12 watt LED (included)
Technology: CCT3 Colour Changing
Colour: Warm/Cool/Neutral White
Technology: Dimmable
IP/IPX Rating: IP20 Rated
Colour: White
Dimensions (H x W x D): HxWxD 15x165x165mm
Warranty: 2 Year Warranty
Style: Studio
No attachments for this product.
No FAQs for this product.
Key Features
  • Dimmable LED driver
  • Wide 110° beam angle
Dimensions
  • Diameter: 165 mm
  • Depth: 15 mm
Specifications
  • Brand: Robus
  • Product Range: STUDIO
  • Model: RSD12CCT3M-01
  • Product Type: LED Downlight
  • Finish: White
  • Wattage: 12.8W
  • Lumens: 1080 lm
  • Beam Angle: 110°
  • CRI: 80
  • Efficacy: 84 lm/W
  • Lux at 1m: 370 lx
  • Power Factor: 0.9
  • Dimmable: Yes
  • Voltage: Standard Mains
  • Weight: 0.20 kg
Why You’ll Love It
Manufacturer: Robus
Type: LED Downlight
Technology: Dimmable
IP/IPX Rating: IP20 Rated
Colour: White