RGB WHITE FLOOD LIGHT | FL100LEDRGBW
Skip to product information
1 of 1
Tax included.
delivery Local Delivery Available
Click & Collect Click & Collect in 2h
all4one Payment Available
Easy returns Easy Returns
in stock 10 Available
View full details
Greenlamp FL100LEDRGBW 100W RGB White LED Flood Light
Key Features
  • 100W RGB + White LED flood light
  • Includes 44-key remote control
  • DIY colour customisation with up to 1000 colour options
  • 6 lighting modes
  • Memory function saves previous settings
  • Timer function with 3 / 6 / 12 hour settings
  • IP65/IP66 weather-resistant protection
  • Suitable for indoor and outdoor use
  • Wide voltage compatibility AC100–277V
  • Long switching life exceeding 20,000 cycles
Dimensions
  • Height: 250 mm
  • Width: 280 mm
  • Depth: 45 mm
Specifications
  • Brand: Greenlamp
  • Model: FL100LEDRGBW
  • Product Type: RGBW LED Flood Light
  • Wattage: 100W
  • Light Type: RGB + White
  • Voltage: AC100–277V
  • IP Rating: IP65
  • Remote Control: 44-Key RF Remote Included
  • Memory Function: Yes
  • Timer Function: 3 / 6 / 12 Hours
  • Lighting Modes: 6
  • Colour Options: DIY 1000 Colours
  • Switching Cycle Life: >20,000 Times
Why You’ll Love It
No specifications for this product.
No attachments for this product.
No FAQs for this product.
Key Features
  • 6 lighting modes
Dimensions
  • Height: 250 mm
  • Width: 280 mm
  • Depth: 45 mm
Specifications
  • Brand: Greenlamp
  • Model: FL100LEDRGBW
  • Wattage: 100W
  • Light Type: RGB + White
  • Voltage: AC100–277V