HARBOUR EXPRESS QUAD POWER 5FT IP66 | RHE50X5FT24
Skip to product information
1 of 1
Tax included.
delivery Local Delivery Available
Click & Collect Click & Collect in 2h
all4one Payment Available
Easy returns Easy Returns
in stock 60 Available
View full details
Robus HARBOUR EXPRESS LED Corrosion Proof Fitting
Model: RHE50X5FT-24
Key Features
  • Selectable wattage: 25W / 33W / 42W / 50W
  • Selectable colour temperature: 4000K / 5000K / 6500K
  • IP66 rated for dust and water protection
  • IK10 impact resistance for high durability
  • High efficacy up to 165 lm/W
  • Ideal replacement for 2–4 × 58W T8 fluorescent fittings
  • Suitable for switching via PIR, microwave sensor or photocell
  • Wide operating temperature range (-20°C to +40°C)
  • Perfect for industrial, commercial and agricultural environments
  • 5-year manufacturer warranty
Performance
  • Power: 25.8W / 33.2W / 41.1W / 49.1W
  • Lumens: 4120 / 5320 / 6530 / 7700 lm
  • Efficacy: 163 / 164 / 162 / 159 lm/W
  • Power Factor: 0.9
  • Lux at 1m: 1160 / 1500 / 1850 / 2170
Lighting Specifications
  • Beam Angle: 120°
  • Colour Temperature: 4000K / 5000K / 6500K
  • Colour Rendering Index (CRI): 80
  • Comparable To: 2–4 × 58W T8 fluorescent fittings
Dimensions
  • Length: 1570 mm
  • Width: 96 mm
  • Height / Depth: 78 mm
  • Weight: 1.80 kg
Design
  • Colour: 427C
  • Type: LED corrosion-proof linear fitting
Why You’ll Love It
No specifications for this product.
No attachments for this product.
No FAQs for this product.
Model: RHE50X5FT-24
Key Features
  • High efficacy up to 165 lm/W
  • 5-year manufacturer warranty
Performance
  • Power Factor: 0.9
Lighting Specifications
  • Beam Angle: 120°
Dimensions
  • Length: 1570 mm
  • Width: 96 mm
  • Height / Depth: 78 mm