BELLING 60CM CHIMNEY HOOD SS | CHIM600RSS
Skip to product information
1 of 3
Tax included.
delivery Local Delivery Available
Click & Collect Click & Collect in 2h
all4one Payment Available
Easy returns Easy Returns
in stock 5 Available
View full details
Belling CHIM600RSS 60cm Chimney Hood – Stainless Steel
Key Features
  • 60cm chimney hood in stainless steel finish
  • 3 fan speeds for flexible extraction control
  • Up to 320m³/h extraction rate
  • Push button controls for easy use
  • 2 lights for clear hob visibility
  • Washable metal grease filters
  • Suitable for ducted or recirculation installation (filters optional)
Performance
  • Max Noise Level: approx. 66 dB
  • Efficient airflow to remove cooking odours and grease
Design & Build
  • Sleek chimney-style hood
  • 2 grease filters (metal)
  • Durable stainless steel finish
  • Designed to complement modern kitchens
Dimensions
  • Height: 590mm
  • Width: 600mm
  • Depth: 485mm
  • Weight: 6.8kg
Why You’ll Love It
No specifications for this product.
No attachments for this product.
No FAQs for this product.
Key Features
Performance
Design & Build
  • Sleek chimney-style hood
  • 2 grease filters (metal)
Dimensions
  • Height: 590mm
  • Width: 600mm
  • Depth: 485mm